Muzyka jest językiem wszechświata. Od zawsze towarzyszyła naszemu miastu. Klezmerskie dźwięki mieszkańców Nalewek, podniosłe śpiewy cerkiewne, skoczne nuty kapeli podwórkowych, a wreszcie egzotyczne dźwięki orientalnych instrumentów – to wszystko tworzy niepowtarzalny klimat Warszawy wielu kultur. Jednak we wszystkich tych stylach, pobrzmiewała jedna warszawska nuta. Bo muzyka łączy nie tylko pokolenia, ale także kultury.
Teren gry
Gra jest rozgrywana na warszawskiej Pradze, która jest dzielnicą wyjątkową ze względu na długie wielokulturowe tradycje, a także niewielkie stosunkowo zniszczenia jakich doznała w minionym wieku. Na terenie Pragi znajduje się prawosławny sobór metropolitalny, zespół zabytkowych żydowskich kamienic przy ul. Targowej 50/52, a także Bazar Różyckiego, gdzie kultywowany jest specyficzny praski folklor. Praga idealnie nadaje się na grę miejską dotyczącą wielokulturowości.
Przykładowe zadanie
Zadaniem zespołu jest namówienie 5 par przechodniów do zrobienia sobie wspólnego z uczestnikami zdjęcia w pozach
przypominających pozy tańców ludowych.
Korzyści edukacyjne
Podczas gry miejskiej prezentowane są zagadnienia dotyczące historii mniejszości narodowych, które znajdują oparcie w podstawach programowych przedmiotów wiedza o społeczeństwie, plastyka, muzyka. Informacja o udziale uczniów w grze miejskiej może być także
atrakcyjnym dodatkiem do sprawozdania z realizacji stażu na stopień awansu zawodowego nauczyciela. Na życzenie nauczyciela przygotowujemy jednostronicową relację z gry zawierającą tekst i zdjęcia.