Jest 17 kwietnia 1794 roku w Warszawie. Trwa bunt mieszkańców miasta przeciw władzy zaborców. Król Stanisław August Poniatowski obawiając się rozwoju wydarzeń chce zachować skarby kultury polskiej dla potomności. Ukrywa różne cenne przedmioty z królewskiego skarbca, a swojemu nadwornemu malarzowi Canaletto nakazuje umieszczenie wskazówek na cyklu obrazów warszawskich.
Teren gry
Gra miejska organizowana jest na terenie obejmującym warszawską Starówkę oraz Mariensztat. Jest to sama w sobie żywa lekcja historii. Uczniowie rozwiązując zadania odwiedzają zabytkowe budynki, miejsca i pomniki. Patrząc na z pozoru znane miejsca z innej strony.
Przykładowe zadanie
Zadaniem uczestników jest odnalezienie na określonym terenie reprodukcji obrazów polskich malarzy z różnych epok i wymienienie animatorowi (za pomocą otrzymanej tabelki) ich tytułów w kolejności powstawania.
Korzyści edukacyjne
Podczas gry miejskiej prezentowane są zagadnienia dotyczące historii polski w XVIII wieku, które znajdują oparcie w podstawach programowych przedmiotów historia i społeczeństwo oraz historia. Informacja o udziale uczniów w grze miejskiej może być także atrakcyjnym dodatkiem do sprawozdania z realizacji stażu na stopień awansu zawodowego nauczyciela. Na życzenie nauczyciela przygotowujemy jednostronicową relację z gry zawierającą tekst i zdjęcia.